Idea Fair Trade

Fair Trade jest międzynarodowym ruchem działającym w celu sprawiedliwego i godziwego traktowania pracowników produkujących dobra w krajach rozwijających się oraz poszanowaniu środowiska naturalnego. Jest on oparty na handlu nie na dopłatach. Dzięki temu promowany jest rozwój zdrowej gospodarki w danym rejonie, bez wyzysku oraz bez masakrowania środowiska naturalnego. Jesteś za tym żeby nie tylko wielkie koncerny zgarniały krocie, ale uważasz, że pracownik i natura też zasługują na szacunek – kupuj produkty oznaczone logiem Fair Trade. Dzięki temu pomożesz zmienić życie innego człowieka i ochronić zasoby naturalne Ziemi.

Co gwarantuje logo Fairtrade na produkcie?

Kupując produkt z logo Fairtrade masz pewność, że przy jego powstawaniu zachowane zostały standardy socjalne, ekonomiczne i środowiskowe tej organizacji. Oznacza to, że ludzie pracujący nad produktem byli godziwie traktowani i wynagrodzeni oraz, że część zysku zostanie zainwestowana w lokalnej społeczności, co ma na celu ponieść poziom życia tych ludzi. Jest to także gwarancja, że produkcja nie jest prowadzona w sposób rozbójniczy w stosunku do środowiska naturalnego.

Fair Trade a ochrona środowiska naturalnego

Jednym z założeń idei Fair Trade jest ochrona środowiska naturalnego. Część zysku jest przeznaczana na szkolenia dla producentów i pracowników w zakresie m.in.:

  • Emisji dwutlenku węgla do atmosfery i sposobów jego zapobiegania;
  • Zarządzaniu odpadami;
  • Recyklingu;
  • Wydajności energetycznej.

Są to szkolenia dostosowane do danej branży i pomagają w praktyczny sposób zastosować zdobytą wiedzę.

Fair Trade nie jest pomocą charytatywną!

Kupując produkty Fair Trade nie dajesz komuś jałmużny. Pomagasz za to zapłacić przyzwoicie komuś za jego nierzadko bardzo ciężką pracę. Pozwala to wybudować zdrową relację handlową, gdzie producent stara się o jak najwyższą, jakość swoich wyrobów, bo wie, że będzie musiał walczyć o swojego klienta a nie dostanie pieniądze w formie podarunku.

Wspieranie zamiast uzależniania

Dzięki oparciu systemu pomocy na zależności handlowej możliwy jest zarówno rozwój jak i niezależność lokalnych społeczności. Pomoc charytatywna w formie darów powoduje często niesamodzielność i w efekcie uzależnienie się od kolejnych dostaw tej pomocy. Dzięki Fair Trade praca pozwala w zauważalny sposób podnieść standard życia i zapewnić niezależność mieszkańcom krajów rozwijających się.

Powiedz NIE niewolnictwu i zmuszaniu dzieci do pracy

Niewolnictwo ekonomiczne gdzie ludzie zmuszani są do pracy bez wynagrodzenia lub za stawki urągające godności niestety nadal są na świecie praktykowane. Ruch Fair Trade nie pozwala na wykorzystywanie ludzi w ten sposób oraz na zmuszanie do pracy dzieci. Zrzeszeni w Fair Trade producenci muszą przestrzegać ścisłych reguł a pracownicy muszą być sprawiedliwie wynagradzani. Kupując produkty Fair Trade sprzeciwiasz się niewolnictwu.

Fair Trade vs. Fairtrade

Fair Trade to określenie powyżej opisanej idei.
Termin Fairtrade jest używany dla określonego systemu certyfikacji i oznaczania produktów Fair Trade zarządzanego przez Fairtrade International (FLO Int. – Fairtrade Labelling Organizations International, e.V.).

Jak oznaczane są produkty Fair Trade?

logo fairtrade

Logo Fairtrade

Produkty Fair Trade na opakowaniu zawierają odpowiednie oznakowanie. Aby móc takie oznakowanie zamieścić na produkcie musi on przejść certyfikację prowadzoną przez Fairtrade Labelling Organisations International. Zobacz jak wygląda znaczek Fairtrade na produktach.

Gdzie kupić?

Produkty Fair Trade są bardzo popularne na zachodzie Europy i USA. W Polsce do niedawna były one trudnodostępne jednak to się szybko zmienia. Można je już bez problemów dostać w dużych sklepach sieciowych jak np. Marks & Spencer, E.Leclerc, Carrefour, Alma czy Lidl. Olejek arganowy i kosmetyki go zawierające oznaczone logiem Fairtrade najłatwiej znaleźć w sklepach internetowych.

Więcej informacji:

https://www.fairtrade.org.pl/s1_co_to_jest_sprawiedliwy_handel_fair_trade.html