Pomimo użycia zaawansowanych technologii produkcji i lat badań stojących za kosmetykami dostępnymi dziś na półkach, jeśli chodzi o różnorodność właściwości oraz zastosowań okazuje się, że stosowane od wieków przez Marokanki „płynne złoto” nie ma sobie równych. Na często skromnie wyglądającej butelce z olejkiem arganowym próżno szukać popularnych w reklamach zwrotów typu: “liposomy”, “nanocząsteczki”, “Pro-Xylane” czy “Trio-Molecular Formula”. A jednak złoty eliksir z Afryki, dzięki swojemu przebogatemu składowi, potrafi skutecznie działać, zarówno jako nawilżacz, ale także regenerować i łagodzić podrażnienia. Mimo że, jak sama nazwa wskazuje, jest olejem roślinnym, bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej powłoki ani nie zatyka porów, dzięki czemu jest łatwy w użyciu i może być stosowany przy każdym rodzaju cery.

Siła tkwi w bogatym składzie

Szerokość jego spektrum zastosowań jest porównywalna z różnorodnością substancji w nim zawartych. Bynajmniej nie jest tak, jedna substancja jest cudownym panaceum na wszystko. Jednak dzięki temu, że olejek arganowy składa się z gamy aktywnych składników można go zastosować do tak wielu różnych celów.

Przykłady zastosowań i stojące za nimi składniki olejku
Właściwość Składnik i jego działanie
Hamowanie procesów starzenia skóry Witamina E pozwala odżywić skórę a także, jako “witamina młodości” zapobiega procesom starzenia działając, jako bardzo silny antyoksydant i eliminując wolne rodniki. Dzięki temu olejek z arganii pozwala zachować skórze twarzy młody wygląd i konkuruje na rynku z kosmetykami z grupy “anti-aging”.
Walka wolnymi rodnikami w skórze Polifenole podobnie do witaminy E są potężnym orężem w walce z uszkadzającymi skórę wolnymi rodnikami.
Nawilżanie Kwas linolowy skutecznie zatrzymuje wodę w tkankach.
Walka z trądzikiem Kwas linolowy oraz kwas kawowy łagodzą stany zapalne i podrażnienia skóry.

Olejek arganowy, właśnie dzięki tak bogatemu składowi, jest powszechnie stosowany także w takich przypadkach zmian skórnych jak:

  • Łuszczyca,
  • Egzema,
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • Trądzik,
  • Zapobieganie i łagodzenie rozstępów,
  • Łupież,
  • Cellulit.

Wspomaga on także leczenie odleżyn, oparzeń, odmrożeń i blizn.

Użycie płynnego złota na skórę twarzy

Aby skorzystać z dobrodziejstw płynnego złota można je stosować zarówno w czystej postaci, jak i mieszać z innymi składnikami, czy używać kremów je zawierające. W tym ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na to, ile olejku zawierają, aby nie wydawać pieniędzy (często sporych) na krem, który tylko “stał koło” oleju arganowego. Dość popularne jest stosowanie dwuskładnikowej mieszaniny oleju z arganii i kwasu hialuronowego. Dodatek kwasu hialuronowego o silnych właściwościach nawilżających jest świetnym pomysłem przy wysuszonej skórze. Kwas nawilżając zewnętrzne zrogowaciałe warstwy naskórka czyni go bardziej przepuszczalnym dla substancji zawartych w olejku. Efekty w postaci nawilżonej, zdrowo wyglądającej i elastycznej skóry widoczne są już po kilku dniach stosowania. Przed nałożeniem olejku należy dokładnie oczyścić twarz.

Nakładanie czystego olejku na twarz

Na wilgotną po myciu twarz i szyję nałóż kilka kropel olejku delikatnie rozsmarowując i wklepując olejek. Przez ok 2 min delikatnie masuj twarz zwracając szczególną uwagę na okolice pod oczami. Przy bardzo wysuszonej skórze można powtórzyć nakładanie. Zabieg należy wykonywać codziennie wieczorem przed snem. Wyraźne efekty widoczne są zazwyczaj po około tygodniu.

Ważne! To ile i jak szybko skóra wchłonie olejku jest sprawą indywidualną – zacznij od 2-3 kropli (jest bardzo wydajny) i ewentualnie zwiększ dawkę. Aplikacja olejku arganowego z żelem hialuronowym: Nałóż kilka kropel olejku arganowego i kilka kropel żelu hialuronowego na dłoń i dokładnie wymieszaj palcem drugiej ręki. Następnie nałóż mieszaninę na wilgotną po umyciu twarz i rozsmaruj okrężnymi ruchami delikatnie wklepując w skórę.

Proporcje olejku do żelu można zmieniać stosownie do zapotrzebowania: przetłuszczająca się skóra zazwyczaj lepiej reaguje na większą ilość żelu w stosunku do olejku.

Na twarz można też stosować regenerująco-odżywcze maseczki z olejkiem arganowym, które są łatwe w przygotowaniu a cieszą się doskonałymi opiniami. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Maseczki z olejem arganowym