Od wieków olejek z arganii stosowany jest w tradycyjnej kuchni marokańskiej. Zainteresowanie nim oraz ogromną popularność, jaką zdobył, jako kosmetyk spowodowały, że mieszkańcy zachodu zaczęli podpatrywać jak z płynnego złota korzystają jego odkrywcy. Stosowany początkowo, jako ekscentryczny dodatek z czasem stał się cenionym i wzbogacającym smak i wartości odżywcze składnikiem wielu dań. Warto pamiętać, że olejek arganowy kulinarny różni się od kosmetycznego sposobem produkcji, co ma znaczny wpływ na jego aromat, smak i właściwości. Poniżej przedstawiona jest metoda jego wytwarzania oraz opisy dań zawierających ten cenny składnik.

Olejek z prażonych ziaren

W odróżnieniu od kosmetycznego olej kulinarny z nasion arganii jest wytwarzany z delikatnie prażonych ziaren. Dzięki takiej obróbce termicznej mającej miejsce jeszcze przed tłoczeniem olej ten nabiera specyficznego, dość intensywnego, orzechowego zapachu i wyrazistego smaku. Kupując olej arganowy z myślą o przeznaczeniu w kuchni warto zwrócić uwagę, aby był to właśnie olej kulinarny. Trzeba tutaj nadmienić, iż ten najwyższej, jakości jest tłoczony na zimno, dzięki czemu cenne składniki nie ulegają zniszczeniu. Więcej o produkcji oleju dowiesz się >>>tutaj<<<

Potrawy

W tradycyjnej kuchni marokańskiej olej z arganii wykorzystuje się najczęściej do mieszania z miodem i smarowania nim naleśników. Jest także składnikiem przysmaku zwanego ‘amlou’, który jest pastą zawierającą olejek arganowy, mielone migdały i miód. Spożywa się ją podczas śniadań i podwieczorków maczając w niej chleb. Poniżej kilka przepisów na potrawy zawierające olejek.

Marokański gulasz jagnięcy

Tradycyjne marokańskie tajine robione jest na bazie jagnięciny i przygotowywane w specjalnym naczyniu glinianym o zwężającej się górnej części. Aromatu nadaje dodatek oleju z arganii. W praktyce można jagnięcinę zastąpić wołowiną a zamiast naczynia glinianego używać garnka z grubym dnem. Składniki potrawy: jagnięcina, cebula, imbir, sól, pieprz, kurkuma, szafran, gałązki kolendry, oliwki, woda, olej arganowy.

Zupa ziemniaczana z kminkiem i olejem arganowy

Potrawa ma swoje korzenie w Holandii gdzie powstała inspirowana kuchnią marokańską, turecką i środkowo-wschodnią. Olejku arganowego dodaje się na koniec na powierzchnię zupy nadając się orzechowego aromatu. Składniki: cebula, czosnek, oliwa z oliwek, kminek, bataty, kostka rosołowa, łuskane ziarna fava, ser kozi, olejek arganowy, sól, pieprz.

Sałatka z daktyli, orzechów włoskich, sera feta i olejku z arganii

Danie proste w przygotowaniu a jednocześnie pełne wysokowartościowych składników odżywczych. W tym przypadku olejek nie jest poddawany obróbce termicznej, więc zachowuje najwięcej swoich pro-zdrowotnych właściwości. Składniki: rukola, daktyle (najlepiej odmiana medjool), orzechy włoskie, ser feta, melasa z granatu, olejek arganowy.

Przepis:

  1. 100g rukoli umyć, osuszyć i umieścić w misce;
  2. Wydrylować garść daktyli, drobno je posiekać i dodać do miski;
  3. Drobno posiekać garść orzechów włoskich i dodać do miski;
  4. 100g sera feta pokroić w kostkę i dodać do miski;
  5. Wszystko delikatnie wymieszać;
  6. Wymieszać 3 łyżeczki oleju arganowego i 1 łyżeczkę melasy i polać nimi sałatkę.