Olejek arganowy nawilża i odżywia włosy dzięki sporej zawartości odpowiednich kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Efekty jego działania są widoczne już po pierwszym zastosowaniu. Włosy stają się lśniące i łatwe do rozczesania. Odpowiednie użycie pozwala także zapobiec puszeniu się włosów. Jest on również znakomitym remedium na rozdwajające się końcówki. Największe efekty są widoczne u kobiet z włosami bardzo zniszczonymi przez farbowania, suszenie czy prostowanie. Stosowany bezpośrednio na skalp pomaga walczyć z łupieżem i utrzymywać skórę głowy dobrze nawilżoną. Co ważne, w przeciwieństwie do kilku innych olejów roślinnych, olejek z arganii bardzo łatwo się zmywa nawet delikatnym szamponem.

Metody użycia olejku na włosy

Olejek może być stosowany na włosy w postaci czystej lub jako dodatek do odżywek czy masek. Dostępne są także szampony zawierające olej arganowy, co ma zapewnić pewne korzyści płynące z olejku przy minimalnym nakładzie czasu. Zarówno maski, jak i odżywki zawierające olejek, należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Czysty olej arganowy można natomiast stosować na kilka różnych sposobów. Najczęściej bywa stosowany:

  • Do głębokiego odżywania włosów przy całonocnych kuracjach;
  • Na świeżo umyte włosy, jako odżywka na kilka minut;
  • Na włosy suche dla ułatwienia rozczesywania, nadania połysku, zmiękczenia i zabezpieczenia końcówek (zwłaszcza przed suszeniem suszarką).

Głębokie odżywianie i nawilżanie

Jest to najbardziej popularna metoda stosowania olejku arganowego na włosy, a zarazem najczęściej chwalona za spektakularne efekty. W wielu przypadkach, zwłaszcza przy zniszczonych włosach, ogromna zmiana w wyglądzie włosów i łatwości ich rozczesywania widoczna jest już po pierwszym użyciu.
Pozostawienie olejku na kilka godzin na włosach pozwala na dokładną penetrację struktur włosa i dostarczenie substancji aktywnych do jego środka. Metoda polega na nałożeniu czystego olejku arganowego na włosy i pozostawieniu go na kilka godzin, a następnie umyciu włosów delikatnym szamponem. Ilość nakładanego na włosy olejku zależy od długości, grubości oraz tekstury włosa.

Szczegółowy opis poszczególnych etapów:

  1. Rozsmaruj kilka kropel olejku w dłoniach. Dzięki temu olejek rozgrzewany jest do temperatury ciała, przez co łatwiej się go rozprowadza na włosach.
  2. Rozprowadź olejek na suchych włosach poczynając od ich nasady aż do końców. Ważne, aby robić to powoli, dokładnie, ale zarazem delikatnie. Posiadaczki długich, gęstych i grubych włosów powinny nakładać olejek sekcjami. Włosy powinny być dokładnie pokryte olejkiem, ale nie ma z nich kapać.
  3. Pozostaw olejek na kilka godzin. Najlepiej przeprowadzić zabieg wieczorem i pozostawić olejek na włosach na noc. Dobrze jest włosy związać w warkocz lub kucyk, a poduszkę okryć ręcznikiem (jeśli nie przesadzimy z ilością olejku nie powinno być problemu).
  4. Umyj włosy delikatnym szamponem.

Procedurę warto powtarzać, co ok 4-7 dni.

Ważne! Przy włosach wysoko porowatych (np. zniszczonych przez farbowania) warto nakładać olejek na wilgotne włosy – tzw. olejowanie na mokro. Dzięki temu włosy zostaną nie tylko odżywione i nawilżone, ale także stają się bardziej gładkie, nie puszą się i łatwiej się rozczesują.

Warto: próbować różnych metod, aby znaleźć tę, która przynosi najlepsze efekty. Działanie oleju arganowego, podobnie jak innych olejów na włosy jest sprawą bardzo indywidulaną. Co działa fantastycznie na jedne włosy może mieć mniej spektakularne działanie na wydawać by się mogło bardzo podobne włosy. Warto wobec tego próbować zarówno olejowania na sucho jak i na mokro, a także innych metod aplikacji olejku na włosy.

Olejek, jako codzienna odżywka do włosów

Olejek jest także powszechnie stosowany, jako odżywka do włosów nakładana na mokre włosy po umyciu i spłukiwana po kilku minutach. W przeciwieństwie do niektórych olejów olejek z arganii nie tylko bardzo szybko penetruje w głąb włosa, ale także bardzo łatwo się spłukuje. Dokładne spłukanie włosów gwarantuje brak jakichkolwiek problemów z zaleganiem olejku czy obciążeniem włosów, co niestety zdarza się przy niektórych olejach roślinnych gdzie wymagane może być nawet ponowne mycie włosów.

Właścicielki cienkich i zniszczonych włosów chcące szybko je zregenerować powinny pamiętać, że cienkie włosy po wchłonięciu dodatkowych substancji w olejku mogą stać się obciążone. Rozwiązaniem może być stosowanie olejku tylko od połowy włosa (przy bardzo długich włosach od 2/3 długości) do końca.

Po myciu i bez spłukiwania

Wartą wypróbowania metodą stosowania olejku arganowego jest stosowanie go po umyciu włosów wcierając minimalną ilość olejku w wilgotne włosy. Dzięki szybkiej wchłanialności po wysuszeniu włosów powinny one nabrać blasku, miękkości i łatwo się rozczesywać. Włosy z tendencją do puszenia się dzięki delikatnemu dociążeniu powinny także stać się łatwiejsze w modelowaniu. Stosując tę metodę nakładania olejku znacznie wydłużamy czas, w jakim może on oddziaływać na włosy, a zatem i dostarczać odżywcze substancje w głąb włosa.

Aplikacja olejku na wilgotne włosy po myciu jest także świetną ochroną przed szkodliwym działaniem suszarki czy prostownicy. Wyjątkowo dobrze sprawdza się, jako naturalny środek ochronny zapobiegający rozdwajaniu się końcówek podczas tego typu zabiegów.

UWAGA! Przy używaniu tej metody konieczne jest stosowanie minimalnych ilości olejku (najlepiej zacząć od jednej kropli). O ile korzyści z jego stosowania jest wiele, nie warto doprowadzić do zbytniego obciążenia włosów, zniechęcania się i zaprzestania kuracji z tego powodu. Jeśli ta metoda okaże się zbyt obciążająca dla Twoich włosów, spróbuj stosować olejek zamiast odżywki lub długotrwałe olejowanie.

Stylizacja włosów olejkiem arganowym

Marokanki od wieków stosują olejek rycynowy do stylizacji włosów. Wsmarowując kilka kropel oleju w suche włosy nadają im blasku, miękkości oraz głębi koloru. Ponadto skutecznie zabezpieczają w ten sposób włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ważne! Stylizacja naturalnym olejem arganowym może przynosić rewelacyjne efekty, ale sprawdza się wyłącznie przy zdrowych, grubych włosach. U blondynek o cienkich i delikatnych włosach doprowadzi to do nadmiernego obciążenia włosów (w tym przypadku lepiej zastosować inne metody aplikacji olejku).

Skuteczność w walce z suchym skalpem i łupieżem

Płynne złoto nadaje się także do łagodzenia podrażnionej i suchej skóry głowy. Olejek arganowy nie tylko nawilża suchą skórę, ale także, dzięki zawartym w nim kwasom linolowym oraz kawowym, działa przeciwzapalnie. Dlatego też bywa często stosowany, jako remedium na suchy i łuszczący się skalp, a także swoje działanie przeciwłupieżowe. Ponadto nie bez znaczenia dla włosów jest także spora dawka witamin i kwasów organicznych, co stymuluje cebulki włosowe do wzrostu. W przypadku stosowania olejku na suchy skalp należy:

  1. Dokładnie umyć skórę głowy delikatnym szamponem i pozbyć się zalegającego łoju oraz martwych komórek skóry przez eksfoliację glinką mineralną.
  2. Na wilgotną skórę głowy nałożyć kilka kropel olejku z arganii i delikatnie masować skalp przez ok. 10 min.
  3. Spłukać olejek wodą i umyć głowę delikatnym szamponem.
  4. Zabieg zaleca się powtarzać 2-3 razy w tygodniu do uzyskania poprawy stanu skóry.

Sprawdza się, jako ochrona przed słońcem

Wielu fryzjerów, zwłaszcza tych przykładających sporą uwagę do kondycji włosów, w słoneczny dzień lub na plaży poleca używanie kapelusza, czapki, a najlepiej kasku motocyklowego, aby ochronić włosy przed słońcem. Aby móc cieszyć się słońcem, a jednocześnie pokazać światu swoją fryzurę, można do ochrony włosów zamiast nakryć głowy, użyć bardziej dyskretnej formy zabezpieczeń. Olejek arganowy nałożony nawet w niewielkiej ilości na włosy działa jak balsam do ciała z filtrem UV. Warto więc, wybierając się na plażę, obok kremu z filtrem zabrać ze sobą także buteleczkę z olejkiem z arganii … albo kask.

Stosowanie oleju z arganii a kolor włosów

W przypadku zdrowych nisko porowatych włosów ich kolor ani odcień nie ulega zmianie. Może natomiast dojść do delikatnej zmiany odcienia włosów, jeśli są one bardzo zniszczone i wysoko porowate. Jest to związane z tym, że odżywianie i nawilżanie włosów prowadzi w naturalny sposób do zamykania się łusek i przed to zmiany odcienia. Nawet w przypadku bardzo zniszczonych włosów jest to jedynie minimalna zmiana.

Warto pamiętać, że kosmetyczny olej arganowy jest jaśniejszy od kulinarnego. Stosowanie tego drugiego może wpłynąć na ciemnienie włosów.

Jaki olejek arganowy kupić do włosów?

Przede wszystkim dowiedz się, na co zwracać uwagę kupując olejek z arganii (kliknij tutaj), aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jeśli chodzi o konkretne preparaty, to wiele zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań, ale produkty cieszące się na polskim rynku najlepszą opinią to olejki firm:

  • Organique;
  • L’Orient;
  • EcoSpa;
  • Avebio.