Olejek arganowy od kilku lat podbija zachodni świat, jako wszechstronny kosmetyk działający regenerująco, odżywczo i łagodząco. Dzięki swojemu bogatemu składowi zdobył sobie miano płynnego złota i służy już prawie na całym świecie do poprawy wyglądu włosów, skóry czy paznokci. Jednak jego właściwości sięgają daleko poza kosmetykę. Od wieków jest on istotnym elementem tradycyjnej medycyny marokańskiej. Najnowsze wyniki badań dowodzą, że jego działanie na organizm ludzki to nie tylko wierzenia i ludowa tradycja, ale fakty dające się w bardziej lub mniej jednoznaczny sposób wytłumaczyć. Wiele grup badawczych na całym świecie pracuje obecnie nad zastosowaniami olejku arganowego w nowoczesnej medycynie, a okazuje się, że może ich być całkiem sporo. Istnieją już jednoznaczne dowody potwierdzające jego skuteczność w leczeniu wielu schorzeń, jak np.: nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość. Do trwających i jak dotychczas obiecująco wyglądających badań należą m.in.: badania nad leczeniem malarii czy raka prostaty przy użyciu olejku arganowego.

Moc tkwi w bogactwie składników

Podobnie jak i w kosmetyce, potencjał leczniczy olejku arganowego nie leży w tym, że posiada on jakąś magiczną substancję, która leczy wszystkie choroby świata. Do dziś nie odkryto takiej substancji i raczej się nie zanosi, aby nastąpiło to w najbliższym czasie. Jego skuteczność ma swoje korzenie w ogromnej różnorodności i ilości substancji aktywnych, które zawiera w swoim składzie. Okazuje się, że część z tych substancji może skutecznie obniżać cholesterol, podczas gdy inne mają działanie przeciw-zapalne, a jeszcze inne stymulują układ odpornościowy. Co jest również bardzo istotne, olejek arganowy jest wytwarzany tylko w jednym miejscu na świecie, więc jego skład jest stały.
O składzie olejku arganowego więcej przeczytasz >>>tutaj<<<

Potwierdzone właściwości lecznicze i prewencyjne olejku

Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe jest od dawna rekomendowana cierpiącym na choroby układu krążenia (1). Jako że olej arganowy jest wyjątkowo bogaty w te składniki, stał się naturalnym “celem” badaczy. Okazało się, że nie tylko ma działanie prewencyjne, ale także leczy arteriosklerozę oraz zmniejsza ryzyko zawału serca. W tym przypadku mechanizm działania opera się m.in. na redukcji poziomu trójglicerydów we krw,i a olej z arganii okazuje się być tym bardzo skuteczny (2).

Różnorodny skład i obfitość substancji aktywnych pozwalają także na stosowanie go z powodzeniem w leczeniu chorób o wieloczynnikowym podłożu. Przykładem może być tutaj otyłość, której przyczyn może być wiele, natomiast już w 2008 roku potwierdzono skuteczność diety bogatej w olej arganowy w zapobieganiu temu schorzeniu, a badania, mające na celu potwierdzenie jego skuteczności także i w leczeniu, trwają cały czas (3).

Trwające badania

Chorobą o podobnie skomplikowanym podłożu oraz mechanizmie jest cukrzyca. Także w tym przypadku wiadomo, że olejek arganowy może być skutecznym remedium. Badania na modelu zwierzęcym z 2008 roku (4) dowodzą jego skuteczności leczeniu cukrzycy poprzez hamowanie absorbcji glukozy w jelita cienkiego oraz redukcji jej poziomu we krwi. Konieczne są dalsze badania nad dawkowaniem i opracowanie dokładnego mechanizmu działania, ale dodatek oleju arganowego do posiłków może już wkrótce być tym, co usłyszą w zaleceniach od lekarza chorzy na cukrzycę.

Od wielu lat trwają badania nad wpływem suplementacji witaminą E na ryzyko zachorowania na raka prostaty. Okazuje się, że tylko jeden związek, spośród wielu określanych mianem witaminy E, istotnie przeciwdziała wystąpieniu tej choroby nowotworowej (5). Składnikiem tym jest gamma tokoferol, którego wyjątkowo dużo jest w oleju arganowym.

Niedawne odkrycia badaczy z japońskiego Uniwersytetu w Tsukubie zbliżyły nas znacznie do zrozumienia mechanizmu, w jaki olejek działa, niwelując przebarwienia i ciemne plamy na skórze. Badając wpływ rozcieńczonego oleju z arganii na komórki ludzkie odkryli, że potrafi on hamować nadmierne wydzielanie melaniny, czyli barwnika występującego w skórze. Składnikami olejku odpowiedzialnymi za regulacje melaniny są tokoferole (6).

Bibliografia:

  1. B.-C. Zyriax, E. Windler: Dietary fat in the prevention of cardiovascular disease – a review. Eur J Lipid Sci Technol. 2000, 102, 355–365.
  2. Derouiche A. · Cherki M. · Drissi A. · Bamou Y. · El Messal M. · Idrissi-Oudghiri A. · Lecerf J.M. · Adlouni A.: Nutritional Intervention Study with Argan Oil in Man: Effects on Lipids and Apolipoproteins. Ann Nutr Metab 2005;49:196–201 (DOI:10.1159/000087072)
  3. Adlouni A et al. The nutritional benefits of argan oil in obesity risk prevention. Atheroscler Suppl 2008; 9: 137–138.
  4. Bnouham M et al. Antidiabetic activity assessment of Argania spinosa Oil. J Complement Integr Med 2008; 5: 32.
  5. Wright ME1, Weinstein SJ, Lawson KA, Albanes D, Subar AF, Dixon LB, Mouw T, Schatzkin A, Leitzmann MF.: Supplemental and dietary vitamin E intakes and risk of prostate cancer in a large prospective study. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007 Jun;16(6):1128-35.
  6. Myra O. Villareal, Sayuri Kume, Thouria Bourhim, Fatima Zahra Bakhtaoui, Kenichi Kashiwagi, Junkyu Han, Chemseddoha Gadhi, and Hiroko Isoda.: Activation of MITF by Argan Oil Leads to the Inhibition of the Tyrosinase and Dopachrome Tautomerase Expressions in B16 Murine Melanoma Cells. Evid Based Complement Alternat Med. 2013; 2013: 340107.