Olejek arganowy, zwany płynnym złotem, nie jest tanim produktem, co jest związane ze żmudnym procesem produkcji i faktem, że jest produkowane tylko w jednym miejscu na świecie. Niestety jak w przypadku każdego cennego wyrobu tak i olej z arganii bywa podrabiany. Nieuczciwi producenci oferują nieświadomym klientom produkt w bardzo atrakcyjnej cenie w porównaniu do oryginału. Podróbki często nie zawierają ani kropli oleju arganowego bądź zawierają go bardzo niewiele. Ponadto zdarzają się na rynku oferty gdzie, jako olejek kosmetyczny sprzedawany jest olej kulinarny. Najbardziej perfidnym jest jednak sprzedawanie zepsutego oleju, co jest nie tylko stratą pieniędzy, ale jest wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Poniżej dowiesz się, na co zwracać uwagę kupując olejek arganowy, jaka jest różnica pomiędzy kosmetycznym a kulinarnym oraz po czym rozpoznać czy olejek jest świeży.

Czy warto kupować mieszanki i inne “okazje”?

Jeśli głównym celem zakupu jest olejek arganowy można łatwo przeliczyć na ile opłaca się kupowanie mieszanek z jego udziałem. Jeśli mieszanka zawiera w swoim składzie połowę olejku arganowego a kosztuje 1/10 ceny to oczywiście jest to świetna oferta. Niestety takie się nie zdarzają. Najczęściej to olejku jest 1/10 a cena jest zaledwie o połowę niższa. Tak naprawdę za taką samą ilość olejku płacimy wówczas 5x tyle!!! W większości przypadków okazyjne kupowanie mieszanek olejku arganowego wcale nie jest taką okazją.

Tłoczony na zimno, z pierwszego tłoczenia, rafinowany

Pełnowartościowy olej z arganii zarówno do zastosowania w kuchni jak i na cele kosmetyczne jest tłoczony na zimno. Nie należy tego mylić z “pierwszym tłoczeniem”. To ostanie znaczy dosłownie to, co sama nazwa wskazuje – olej powstał z pierwszego tłoczenia. Nie jest to równoznaczne z jego tłoczeniem na zimno. Oczywiści nie musi to oznaczać, że została zastosowana wysoka temperatura niszcząca wiele właściwości olejku, warto jednak zweryfikować taką informację i upewnić się, w jakich dokładnie warunkach był olej tłoczony.

Rafinowany olej to taki, który został pozyskany przez mieszanie zmielonych nasion arganii z chemicznymi rozpuszczalnikami ułatwiającymi proces pozyskiwania oleju. Niestety użycie chemikaliów nie jest bez wpływu na właściwości olejku – taki produkt jest dużo niższej jakości. Kupując czysty olejek arganowy napis “rafinowany” nie jest tym, czego należy szukać na opakowaniu.
Producenci wysokiej jakości olejku tłoczonego na zimno jasno i wyraźnie informują na opakowaniu o metodzie tłoczenia. Jeśli takiej informacji brakuje to najczęściej oznacza, że nie ma się czym chwalić.

Wygląd, smak i zapach oryginalnego, wysokiej jakości olejku

Oryginalny, kosmetyczny olej arganowy ma jasnozłotą barwę i jest klarowny. Ciemniejsza barwa może sugerować, że jest to olej kulinarny a zmętnienie jest zazwyczaj objawem zanieczyszczenia lub degradacji. Brak barwy lub wyjątkowo jasna barwa mogą świadczyć o tym, że mogły być stosowane metody chemicznej ekstrakcji lub dezodoryzacji.

Kosmetyczny olej nie ma smaku, ewentualnie może być delikatnie kwaskowy. Jeśli jest wyraźnie kwaśny może to oznaczać, że przy wyciskaniu obecne były resztki owoców lub łupin nasiennych. Jest to także objaw degradacji olejku przez mikroorganizmy.

Olejek kosmetyczny ma także bardzo delikatny zapach. Zazwyczaj jest to zapach orzechów lub prażonej kukurydzy. W zależności od pory roku, w której jest wyciskany zapach może się delikatnie zmieniać. Intensywny zapach orzechów ma za to olejek kulinarny.

Przykry zapach świadczy zazwyczaj o procesach gnilnych lub zjełczeniu. Piękny zapach lawendy lub inny przyjemny zapach może świadczyć o tym, że olejek był poddany chemicznej obróbce. Podobnie, jeśli olejek jest całkowicie bez zapachu.

Olej tłoczony na zimno może posiadać delikatny osad. Jest to naturalne.

Pachnie kozami

Dawniej do produkcji olejku wykorzystywano nasiona które zostały przetrawione przez kozy. Obecnie, nawet olej produkowany metodami tradycyjnymi nie jest wytwarzany z tego co pozostawiają po sobie kozy. Jeśli olej ma przykry zapach (czasami określany jako kozi) oznacza to, że najprawdopodobniej jest zjełczały. >>>Tutaj<<< dowiesz się więcej o tym jak produkowany jest olej arganowy.

Ważne informacje na opakowaniu

Na opakowaniu powinny być podane poniższe informacje:

Skład
– jeśli szukamy czystego olejku arganowego oczekiwana wartość to “100% olej arganowy” lub “100% argan oil” ewentualnie “100% Argania spinosa oil”. Uwaga!!! Perfidnym chwytem nieuczciwych producentów jest oferowanie 100% oleju marokańskiego – pochodzi on pewnie z Maroka, ale, z czego jest wytwarzany? Najczęściej nie z nasion arganii a prawie nigdy nie jest to czysty olej arganowy.
Pochodzenie
– oryginalny olej arganowy jest wytwarzany w Maroku. Kilka krajów od jakiegoś czasu eksperymentuje z sadzeniem drzew arganowych. Pojawia się także od czasu do czasu olejek arganowy z … Chin…
Data ważności
– dobrej jakości olej arganowy ma zazwyczaj długi okres przydatności (nawet 3 lata).
Certyfikat
– tyko kupując olejek z certyfikatem Ecocert Fair Trade mamy pewność, że produkt spełnia normy jakościowe dotyczące surowców oraz procesu produkcji a także, że produkujący go ludzie są godziwie wynagradzani.

Ciemna butelka

Na stronach wielu producentów można znaleźć informacje, że tylko olej w butelce z ciemnego szkła jest pełnowartościowy a produkt w przeźroczystym opakowaniu jest narażony na szkodzące mu światło. Światło słoneczne może niszczyć pewne związki chemiczne i na pewno wystawianie olejku na bezpośrednie działanie marokańskiego słońca nie jest najlepszym pomysłem. Badań nad tym czy na półce sklepowej olejkowi szkodzi światło nie udało mi się znaleźć (proszę o kontakt, jeśli takie istnieją). Po zakupie warto przechowywać go ciemnym miejscu jednak dyskwalifikacja wszystkich produktów w opakowaniu innym niż ciemne szkło może być przesadą. Ponadto olej arganowy sprzedawany w Maroku jest zazwyczaj pakowany w przeźroczyste szkło lub plastik. Po zakupie takowego, np. podczas wakacji należy go przechowywać w ciemnym miejscu.

Warte rozważenia przy kupnie

Olej arganowy jest bardzo wydajny gdyż zazwyczaj używa się go zaledwie kilka kropel na raz. Aby skutecznie dawkować tak małe ilości i nie marnować drogocennego olejku warto zaopatrzyć się w opakowanie z pompką dozującą. Dobrej jakości dozownik pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.